Ústav Dálného východu
Filozofická fakulta UK v Praze

Sinologie 中文系

Informace o oboru

HISTORIE
Čínský jazyk, čínskou filosofii a náboženství přednášel na Karlově univerzitě poprvé univerzální orientalista Rudolf Dvořák (1860 – 1920). Jako samostatný obor se sinologie na Karlově univerzitě etablovala r. 1945 a její vznik i následující rychlý rozvoj je spjat se jménem Jaroslava Průška (1906 – 1980). Průšek vytvořil metodologicky podnětné dílo v oblasti studia moderní čínské literatury, přičemž pozornost věnoval zejména rozboru souvislostí čínské kultury, která ve 20. století prochází radikální proměnou pod vlivem západu, s bohatou domácí tradicí. Průškův originální přístup, rozvíjený také některými jeho žáky, vstoupil do mezinárodním povědomí jako „Pražská sinologická škola“. 

SOUČASNOST
Sinologii je možné studovat v bakalářském a navazujícím magisterském programu.
Bakalářské studium sestává z intenzivního kurzu moderního jazyka a jeho gramatického systému (včetně speciálních kurzů čínského písma, lexikologie, fonetiky a četby textů), dále ze základního kurzu klasického čínského jazyka (obsáhne systematickou gramatiku v širších jazykovědných souvislostech a četbu klasických textů), přednášek poskytujících obecný přehled o čínských dějinách a kultuře a ze seminářů, kde si studenti osvojují základní metody odborné práce v oblasti jazykovědy, literární vědy a historie. Absolvent také získá znalost čínského jazyka na úrovni B-1 Společného evropského referenčního rámce (tj. stupeň 5 čínské státní zkoušky HSK), včetně schopnosti interpretovat všechny typy moderních textů na střední úrovni, osvojí si základní znalosti klasického čínského jazyka a získá schopnost samostatné práce s jednoduššími texty v klasické čínštině.
Těžiště magisterského studia spočívá v přednáškách a seminářích rozdělených do čtyř specializačních modulů. Konkrétně se jedná o tři filologické moduly se zaměřením na klasickou literaturu, na moderní literaturu, nebo na lingvistiku čínštiny a jeden kulturně-historický modul se zaměřením na moderní Čínu. Absolvent magisterského studia ovládá moderní čínský jazyk na úrovni odpovídající standardu B-2 SERR (stupeň 6 HSK) a má průpravu také pro samostatnou práci s texty v klasickém jazyce. Součástí jeho vzdělání je i schopnost kritické reflexe čínského kulturního dědictví a proměn Číny v procesu modernizace zahájeném na konci 19. století. Další odborné znalosti získává v rámci zvolené specializace. Má předpoklady pro pokračování ve studiu v doktorském programu a je kvalifikovaným odborníkem na čínskou kulturu v širokém slova smyslu.
Doktorandské studium oboru sinologie se realizuje v rámci tří širších programů: jazyky Asie a Afriky, dějiny a kultura zemí Asie a Afriky, teorie a dějiny literatury Asie a Afriky. (Informace Olga Lomová)

Vyučující:
V současné době na oboru sinologie přednášejí učitelé s následujícími specializacemi (řazeno abecedně): Dušan Andrš (čínská literatura 20. století, zejména povídka a esej; moderní literární teorie; dějiny čínské literatury); Jiří Hudeček (moderní dějiny, dějiny vědy v Číně); Ondřej Klimeš (moderní a soudobé dějiny Číny, dějiny a politika Xinjiangu, etnická identita Ujgurů, národnostní politika v Číně); Olga Lomová (dějiny čínské literatury, klasická a moderní poezie, ideologie a modernizace Číny v intelektuální sféře); Jakub Maršálek (dějiny starověku, archeologie Číny, nejstarší náboženské představy); Štěpán Pavlík (moderní čínština, lingvistika) a Lukáš Zádrapa, (čínská lingvistika, klasická čínština, legismus). Na výuce praktického jazyka se podílí lektor z ČLR, který přijíždí v rámci mezivládní kulturní dohody (v letech 2014–2015 je to prof. Zhou Ying).
Jiří Hudeček je zaměstnán v Mezinárodním sinologickém centrum při FF UK v rámci projektu „Dekonstrukce a konstrukce národních tradic a věda v Číně“ podpořeného grantem z programu MŠMT.
Ondřej Klimeš působí také v OÚ AV ČR.

Externisté:
Zlatá Černá, někdejší kurátorka čínské, vietnamské a lamaistické sbírky Náprstkova muzea, přednáší externě kurzy čínského umění. Pravidelně spolupracujeme s dalšími externisty z Orientálního ústavu AV ČR; výuku každoročně obohacují kurzy hostujících profesorů působících v rámci Mezinárodního sinologického centra při Karlově univerzitě (http://cck-isc.ff.cuni.cz/).  Některé kurzy praktického jazyka se příležitostně realizují ve spolupráci s externími čínskými lektory trvale usazenými v Praze.

Mezinárodní výměna:
Studenti sinologie mají příležitost s podporou vládních stipendií absolvovat semestrální jazykový kurz na Taiwanu nebo v ČLR. Výběr stipendistů probíhá každoročně na podzim formou testu ze znalostí jazyka a reálií. (Organizačně zajišťuje Štěpán Pavlík).
Sinologie má uzavřenou studentskou a pedagogickou výměnu Erasmus s univerzitami v Benátkách, Bratislavě a Ghentu. (Informace Dušan Andrš)

Sinologie se zapojila do mezinárodního konsorcia Erasmus mundus – Multilingualism and multiculturalism (Multi) (https://www.em-multi.eu/). V projektu, který koordinuje Université de Provence, se na evropské straně účastní Freie Universität Berlin, Universität des Saarlandes, City University London, Universitá di Pisa a Universidad de Sevilla, a na asijské straně Nátional Taiwan University, The Hongkong Polytechnic University, Universidada di Macau, Nanyang Technological Unversity (Singapur) a Bruneiská univerzita (Darussalam). Výměnné jedno a dvousemestrální pobyty jsou určeny pro studenty magisterského a doktorského programu, případně pro mladé vědecké pracovníky. Za Univerzitu Karlovu jsou v projektu zapojeny fakulty filozofická a matematicko-fyzikální. Projekt končí školním rokem 2014–15.

Nahoru

Vyučující

Prof. PhDr. Olga Lomová, CSc. | podrobněji | email
Mgr. Dušan Andrš, Ph.D. | podrobněji | email
Mgr. Ing. Jiří Hudeček, Ph.D. | podrobněji | email
Mgr. Ondřej Klimeš, Ph.D. | podrobněji | email
Mgr. Jakub Maršálek, Ph.D. | podrobněji | email
Mgr. Štěpán Pavlík | podrobněji | email
Mgr. Lukáš Zádrapa, Ph.D. | podrobněji | email
Prof. Zhou Ying (Hangzhou) | podrobněji | email

Externisté:
PhDr. Zlata Černá. | podrobněji 
Mgr. Jakub Hrubý, PhD. | podrobněji | email

Doktorandi:
Mgr. Jana Heřmanová (Teorie a dějiny literatur zemí Asie a Afriky, 2010/11), školitelka prof. Olga Lomová, Funkce chrámu jako centra nezávislého společenského života a analogie občanské společnosti
Mgr. Pavlína Krámská (Teorie a dějiny literatur zemí Asie a Afriky, 2011/12), školitelka prof. Olga Lomová, Ekologická literatura na Taiwanu a její vliv na občanskou společnost
Mgr. Václav Laifr (Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky, 2011/12), školitel Jiří Hudeček, PhD., Historici čínské astronomie dvou dějinných epoch - Zhu Wenxin (1883 - 1939) a Xi Zezong (1927 - 2008): rozdílné podmínky a koncepce, interakce se zahraničím a vztah jejich díla k budování a modernizaci národa a státu
Mgr. Filip Lexa (Teorie a dějiny literatur zemí Asie a Afriky, 2014/15), školitel Dušan Andrš, PhD., Strach a nadpřirozeno v čínské avantgardní literatuře 80. let 20. století
Mgr. David Machek (Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky, 2008/09), školitelka prof. Olga Lomová, Filosofie Zhuangzia a Mencia.
Mgr. Štěpán Pavlík (Jazyky zemí Asie a Afriky, 2009/10), školitelka Veronika Zikmundová, PhD.,  Popis jazyka Namuyi
Mgr. Radek Pělucha (Teorie a dějiny literatur zemí Asie a Afriky, 2008/09), školitelka doc. Lucie Olivová, Wang Wenxingovy texty v kontextu moderní taiwanské literatury
Mgr. František Reismüller (Teorie a dějiny literatur zemí Asie a Afriky, 2011/12), školitelka prof. Olga Lomová, Čínská avantgardní literatura 2. poloviny 80. let 20. století: Možnosti a hranice
Mgr. Ondřej Srba (Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky, 2011/12), školitelka Veronika Zikmundová, PhD., Historie a orální tradice Altajských Urianchajců
Mgr. Veronika Teryngerová (Teorie a dějiny literatur zemí Asie a Afriky, 2014/15), školitel dušan Andrš, PhD., Han Han a jeho románová tvorba
Mgr. Jan Vrhovski (Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky, 2013/14), školitel Jiří Hudeček, PhD, Vzory myšlenky a čísel: Fu Zhongsun, Hu Shihua a dějiny matematické logiky

Nahoru

Informace o přijímacích zkouškách

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY 2016/2017

S případnými dotazy se obracejte na dr. Jakuba MARŠÁLKA (marsalekj@yahoo.com)
Informace související se způsobem podání přihlášky a další praktické otázky viz webová stránka FF UK

Sinologie
Studium: Bakalářské

přijímací zkouška: dvoukolová (písemná, ústní)

popis přijímací zkoušky:

1. kolo – písemná část (doba trvání: 180 minut)

1) test ze světového jazyka (angličtina, němčina, francouzština, ruština; jedním z jazyků zvolených v rámci obou kol přijímacího řízení musí být angličtina) (max. 5 bodů)

2) test všeobecných znalostí (lingvistika, historie, literatura, filozofie) (max. 15 bodů)

3) test z reálií zemí Dálného východu (max. 30 bodů)

2. kolo – ústní část:

1) zkouška ze světového jazyka (angličtina, němčina, francouzština, ruština); je nutné zvolit jiný jazyk než v 1. kole a jedním z jazyků zvolených v rámci obou kol přijímacího řízení musí být angličtina (max. 5 bodů)

2) znalostní pohovor na základě předloženého seznamu literatury (max. 25 bodů)

3) motivace a předpoklady ke studiu sinologie; součástí hodnocení je mimo jiné také seznam literatury, při hodnocení se přihlíží také k počtu a kvalitě titulů, k formálním náležitostem seznamu a schopnosti je představit (max. 20 bodů)

další požadavky ke zkoušce: seznam přečtené literatury k oboru (předkládá se u ústní části přijímací zkoušky)

Studium: Navazující magisterské

přijímací zkouška: dvoukolová (písemná, ústní)

popis přijímací zkoušky:

1. kolo – písemná část (doba trvání: 180 minut)

1) esej v rozsahu 5–8 stran na zadané téma (z okruhů: čínská literatura, lingvistika čínštiny, moderní Čína – dějiny a společnost) (max. 50 bodů)

2. kolo – ústní část

1) četba a překlad moderního čínského textu (max. 15 bodů)

2) krátká konverzace v čínském jazyce na téma související se zamýšleným studiem v magisterském programu (na úrovni B1 podle společného evropského rámce) (max. 10 bodů)

3) znalostní pohovor v českém jazyce s přihlédnutím k bakalářské práci a k zamýšlené specializaci v magisterském studiu (viz níže) (max. 25 bodů)

Uchazeč může být absolventem bakalářského studijního programu v oboru sinologie či podobně zaměřených areálových studií. Může být také absolventem studia jiného oboru humanitních či společenských věd, musí však prokázat adekvátní znalost čínského jazyka a sinologické vědomosti odpovídající jeho zamýšlené specializaci.

další požadavky ke zkoušce: Nejpozději týden před termínem ústní přijímací zkoušky předloží uchazeč teze bakalářské práce na sekretariátě Ústavu Dálného východu FF UK, a to buď fyzicky, nebo elektronicky na e-mailovou adresu sekretářky ústavu: Miroslava.Jirkova@ff.cuni.cz.

Nahoru

Datum poslední aktualizace: 20.01.2016

O nás | Site Map | Kontakt | ©2006 Martin Tirala